Yazar: Polat Büyükarslan - Site: www.sistemlinux.org
Bu yazı Polat Büyükarslan tarafından SistemLinux.Org sitesi için yazılmıştır. Başka bir sitede ya da forumda izinsiz olarak paylaşılamaz.

Linux'te DNS Nasıl Değiştirilir?

Uçbirimi açın ve aşağıdaki kodu çalıştırın.

     sudo gedit /etc/resolv.conf

Açılan pencerede aşağıdaki kodları ekleyin ve kaydedin.


     nameserver 8.8.8.8
     nameserver 8.8.4.4
     nameserver 208.67.222.222
     nameserver 208.67.220.220


Kullanmak istemediğiniz adresin nameserver'ının önüne # işareti koyun. Son olarak, yaptığınız işlemlerin kalıcı olması için aşağıdaki kodu çalıştırın.

sudo chattr +i /etc/resolv.conf

Yukarıdaki kodu yazarak dosyamızı kilitlemiş oluyoruz. Hepsi bu kadar. Eğer ki tekrar DNS değiştirmek isterseniz aşağıdaki kodu yazarak dosya üzerindeki kilidini kaldırın.

sudo chattr -i /etc/resolv.conf
Etiketler:

Yorum Gönder

 1. Hocam, eğer DHCP kullaniyorsak Netvorkmanager her bağlantıda otomatik DNS atıp bunu /etc/resolv.conf dosyasına yazmiyor mu ?
  Ubuntu'da bilmiyorum ama ben Arch Linux üzerinde böyle olduğunu gördüm, eğer el ile /etc/resolv.conf dosyasına DNS bilgileri girdikten sonra resolv.conf dosyasını salt okunur yapmassak Networkmanager'in atadığı DNS geçerli oluyor.
  örneğin Arch Linux'ta bilgileri yazdıktan sonra [root@czarch cez]# chattr +i /etc/resolv.conf komutu sayesinde durumu kalıcı yapıyoruz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söylediğin iyi oldu. Yazıyı yayımladığım sırada aceleye geldi. O yüzden son kısmı eklememişim. Yazıyı tekrar düzenledim ve bizzat çalışıp çalışmadığını kontrol ettim. Uyardığın için teşekkürler.

   Sil

[blogger][facebook]

Polat Büyükarslan

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.