Ubuntu Kylin 17.04 İncelemesi

Ubuntu Kylin, denemeyi istediğim Linux dağıtımlarından biriydi. Daha önce Ubuntu Kylin ile ilgili yazılar da yazmıştım. Fakat ne yazık ki umduğum gibi çıkmadı.

Not: Bu yazıyla birlikte, bundan sonra Linux dağıtımlarıyla ilgili inceleme yazıları da yazmaya çalışacağım. İşletim sistemlerinin nasıl kurulacağıyla ilgili resimli anlatımlar olmayacak. Zaten Linux dağıtımlarının kurulum aşamaları arasında öyle ahım şahım bir fark yok. İnceleme yazılarında, dağıtımlarla ilgili kişisel düşüncelerimi/gördüklerimi paylaşacağım.

Ubuntu Kylin 17.04 Kurulumu

Kurulumun klavye kısmında Türkçe karakterler algılanmıyor. Fakat kullanıcı adı şifre belirleme kısmında çalışıyor.  Kurulumdan sonra da klavyede Türkçe dil desteği mevcut(!).

Kurulum sırasında hata raporu gönder penceresi çıkmasına rağmen kurulum sorunsuz bir şekilde tamamlandı.

Kurulumdan hemen sonra sağ alt köşede Çince bir pencere çıktı. WPS Office’in reklamını yapıyor. Aynı tarz reklam penceresi WPS Office’i Windows’a kurduğumda da çıkmıştı.  Linux Mint’te reklam çıkmamıştı.

Ubuntu Kylin Türkçe Dil Desteği

Ubuntu Kylin’in Türkçe dil desteği tek kelimeyle rezalet. Aynı anda hem Türkçe hem İngilizce hem de Çince’yi kullanmayı istiyorsanız Ubuntu Kylin vazgeçilmeziniz olacak. :D Bunu görmek bile Kylin’den soğumama neden oldu diyebilirim.

Arayüz açısından Windows’tan Linux’e yeni geçenler için hazırlandığı çok belli oluyor. Ayarlar kısmı olabildiğince kırpılmış. İstediğiniz özellikleri bulamıyorsunuz.

Son Söz

Ubuntu Kylin’i sisteminize kurarak boşuna zaman harcamayın. Gönül isterdi ki ortaya daha güzel bir inceleme çıksın. Fakat UKUI ve Yazılım Merkezi’nin tasarımının güzelliği dışında övebileceğim bir tarafı pek yok. Bunları da herkes beğenmeyebilir.

 Ubuntu Kylin Yazılım Merkezi

Neyse yeterince gömdük sanırım. Bu kadarı yeter. :D

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski