Ubuntu Budgie 17.10 İncelemesi

Ubuntu Budgie (eski adıyla budgie-remix) Ubuntu tabanlı ve Solus projesi tarafından geliştirilen Budgie masaüstünü kullanıyor. Basitlik ve şıklığı bir arada sunmayı amaçlıyor.

Ubuntu Budgie [Türkçe & Donanım Desteği]

Söz konusu Ubuntu olunca Türkçeleştirme ve donanım konusunda dert etmeye gerek kalmıyor.  Herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Ubuntu Budgie [İlk İzlenim]

USB bellekten Ubuntu Budgie’yi çalıştırdığım an karşıma gelen görüntü hoşuma gitti. Kullanılan arkaplan resmi ve simgeler birbirine gayet uyumlu olmuş. İkon paketi kurmak gibi bir ihtiyacınız olmayabilir.

Sizlere daha önce anlattığım Plank’ı kullanıyor. Ben şahsen Plank’ın ya da benzerlerinin konumunun solda olmasını pek sevemiyorum. Ayrıca çalıştırılan yazılımların Plank’ta olmasına da hiç alışkın değilim. Altta bir panel olmayan dağıtımlar benim gözümde maça 1-0 yenik konumda başlıyor.

Terminal olarak Tilix’i kullanmaları hoşuma gitti. VLC’yi sevmeme rağmen çok kullanmasam da birçok dağıtımla birlikte varsayılan olarak geliyor. Ubuntu Budgie’de VLC yok. Hali hazırda kurulu gelen yazılımlar fena değil gibi ama bana göre yazılım anlamında hala ufak tefek eksiklikleri var. Basitlik veya sadelik iyi hoş da bu kadar da değil bence. Bu tabii ki kişiden kişiye değişir.

Performans konusunda eski bilgisayarlar için (gerçi ne kadar eski olduğuna göre değişir) tavsiye edebileceğim bir dağıtım değil gibi görünüyor. Sizin kurup denemeniz gerekiyor.

Son Söz

Ubuntu Budgie’yi görsel açıdan beğendim. Fakat bir dağıtımı kurduktan sonra üzerinde kendime göre çok fazla özelleştirme yapmak istemem/istemiyorum. 

Ayrıca dağıtımları kurduktan sonra ufak tefek bazı yazılımları test etmek için kurarım. Neden bilmiyorum ama kurduğum yazılımlardan biri çalışmadı. Çalıştırdığım yazılımlardan birinde de “Üzgünüz, bir şeyler yanlış gitti” mesajı aldım. Mutlaka sorunları güncellemeyle çözerler. Fakat yine de olabildiğince o bir şeyler yanlış gitmesin be arkadaş... :)

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski