CodeLite IDE Nedir? Nasıl Kurulur?

CodeLite, C, C++, PHP ve JavaScript için kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu bir IDE’dir. CodeLite ile Node.js tabanlı uygulamalar da geliştirip çalıştırabilirsiniz.

Linux’te CodeLite IDE Kurulumu Nasıl Yapılır?

Not: Fedora hariç, CodeLite’ın önceki sürümlerinde GTK+2 kullanıldı. CodeLite 13.0 sürümü için GTK+3 tabanlı paketler de eklendi. Kafa karışıklığını önlemek için bunlar farklı depolarda bulunuyor. Ayrıca geliştirici, çok az kişinin kullanması nedeniyle i386 paketleriyle artık uğraşmayacağını söylüyor.

PUBLIC Key hatasıyla/uyarısıyla karşılaşmamanız için ilk önce aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

sudo apt-key adv --fetch-keys http://repos.codelite.org/CodeLite.asc

GTK+2 kullanıyorsanız aşağıdaki komutlardan size uygun olanı terminalde çalıştırın.

[accordion] [item icon="linux" title="Debian Stretch"]sudo apt-add-repository 'deb https://repos.codelite.org/debian/ stretch devel'[/item] [item icon="linux" title="Debian Buster"]sudo apt-add-repository 'deb https://repos.codelite.org/debian/ buster devel'[/item] [item icon="linux" title="Ubuntu Xenial"]sudo apt-add-repository 'deb https://repos.codelite.org/ubuntu/ xenial universe'[/item] [item icon="linux" title="Ubuntu Bionic"]sudo apt-add-repository 'deb https://repos.codelite.org/ubuntu/ bionic universe'[/item] [item icon="linux" title="Ubuntu Cosmic"]sudo apt-add-repository 'deb https://repos.codelite.org/ubuntu/ cosmic universe'[/item] [item icon="linux" title="Ubuntu Disco"]sudo apt-add-repository 'deb https://repos.codelite.org/ubuntu/ disco universe'[/item] [/accordion]
GTK+3 kullanıyorsanız aşağıdaki komutlardan size uygun olanı terminalde çalıştırın.

[accordion] [item icon="linux" title="Debian Stretch"]sudo apt-add-repository 'deb https://repos.codelite.org/debian3/ stretch devel'[/item] [item icon="linux" title="Debian Buster"]sudo apt-add-repository 'deb https://repos.codelite.org/debian3/ buster devel'[/item] [item icon="linux" title="Ubuntu Bionic"]sudo apt-add-repository 'deb https://repos.codelite.org/ubuntu3/ bionic universe'[/item] [item icon="linux" title="Ubuntu Cosmic"]sudo apt-add-repository 'deb https://repos.codelite.org/ubuntu3/ cosmic universe'[/item] [item icon="linux" title="Ubuntu Disco"]sudo apt-add-repository 'deb https://repos.codelite.org/ubuntu3/ disco universe'[/item] [/accordion]
Son olarak aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

sudo apt-get update && sudo apt-get install codelite

Fedora ve openSUSE’de kurulum yapmak için aşağıdaki 2 komutu terminalde çalıştırın.

rpm --import https://repos.codelite.org/CodeLite.asc

rpm -Uvh https://repos.codelite.org/rpms-13.0/fedora/codelite-13.0-1.fc30.x86_64.rpm

ArchLinux/Manjaro’da kurulum yapmak için aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

yaourt -S codelite

Libssh.so.4 Hatası ve Çözümü

"codelite: error while loading shared libraries: libssh.so.4: cannot open shared object file: No such file or directory"

Bende olduğu gibi siz de yukarıdaki hatayı alırsanız aşağıdaki komutu terminalde çalıştırın.

sudo apt install libssh-4

1 Yorumlar

Daha yeni Daha eski