Ubuntu 20.04 LTS’nin Kod Adı Belli Oldu

Ubuntu 20.04 LTS sürümünün kod adı belli oldu. Bir önceki sürüm olan Ubuntu 19.10 “Eoan Ermine”dan sonra “F” harfiyle gelen yeni sürümün adı “Focal Fossa”. Ubuntu 20.04 LTS sürümü Nisan 2020'de çıkacak.

Focal: “merkez, merkezi, odak” anlamındadır.

Fossa: Madagaskar'a endemik bir memeli türü. Madagaskar'daki en büyük etçil memelidir. Son yapılan araştırmalara göre fossa daha önce sanıldığı üzere nokturnal bir hayvan değildir. Ancak, nadir bulunduğu için eskiden gece dolaştığı sanılmaktaydı. Ama bu araştırmaya göre fossa hem gece hem de gündüz görülebiliyor.

Fossalar Madagaskar'ın sık yağmur ormanlarında yaşar. Bu türün en iyi görülebildiği yer ise Kirindy Ormanı Koruma Alanı'dır, ki burası Morondava şehrinin 70 km kuzeyinde yer alır.

Fossa, balıktan kuşa kadar her türlü küçük ya da orta boy hayvanları yiyerek beslenir. Başlıca besinleri lemurlardır, ki bu yüzden yaşdıkları bölgede baş avcıdırlar. Ayrıca fossanın soy tükenen yakın bir akrabası ise dev fossadır (Cryptoprocta spelea). Bu hayvan 1.8 m boyundaydı, yani günümüz fossasından 20% daha uzundu ve 17 kg. ağırlığındaydı. Bu hayvanların, insanlar adaya yerleşene kadar şempanze boyundaki lemurlar tarafından avlandığına inanılıyordu.

Fossaların doğal düşmanı yoktur, ancak Nil timsahı tarafından yeniliyor olabilirler.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski