LMDE 4’ten LMDE 5’e Yükseltme Nasıl Yapılır?


LMDE (Linux Mint Debian Edition), Linux Mint’in bir projesi ve amacı, Ubuntu olmadan dağıtımın nasıl çalışacağı konusunda Linux Mint ekibinin bilgilenmesini sağlamak. LMDE’nin hedefi, Ubuntu’yu kullanmadan olabildiğince Linux Mint ile aynı olmak. Temel paketler Debian tarafından sağlanıyor.

LMDE’nin sürüm numaraları yok. Hata ve güvenlik düzeltmeleri haricinde Debian temel paketleri aynı kalıyor, fakat Mint ve masaüstü bileşenleri devamlı olarak güncelleniyor. Hazır olduğunda yeni geliştirilen özellikler direkt olarak LMDE içine ekleniyor.

LMDE 5 “Elsie” Cinnamon Sistem Gereksinimleri:
  • 2GB RAM (Rahat kullanım için 4GB tavsiye edilir)
  • 20GB Disk alanı (100 GB tavsiye edilir)
  • 1024×768 çözünürlük (Daha düşük çözünürlüğe sahip ekranlarda pencere sığmıyorsa ALT tuşuna basarak fareyle pencereyi sürükleyin)
LMDE 4 "Debbie" Sürümünden LMDE 5 "Elsie" Sürümüne Yükseltme:
LMDE 5 sürümüne yükseltme yapmak için önce aşağıdaki komutu terminalde çalıştırarak yeni yükseltme aracını kurun. 
 
sudo apt update && sudo apt install mintupgrade
 
Ardından aşağıdaki komutu kullanarak yükseltme aracını çalıştırın.
 
sudo mintupgrade
 
Açılan yükseltme aracı penceresindeki işlemleri tamamladıktan sonra yükseltme işlemini başarıyla tamamladıysanız, aşağıdaki komutu kullanarak mintupgrade'i kaldırıp bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 
sudo apt remove mintupgrade && sudo reboot
 
Not: Bu önemli bir yükseltmedir ve birkaç saat sürebilir. Sisteminizin güncel olması ve sistem anlık görüntülerini hazırlamanız istenecektir. Acele etmeyin, kısayollara girmeyin.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski